Kalite Danışmanlık

Gözetim Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar Nelerdir...

Gözetim Belgesi

ekonomi bakanlığı Gözetim Belgesi Nedir

Bir malın ithalatının yerli üreticilere zarar verecek veya zarar tehdidi yaratacak miktar/veya şartlarda artması halinde, ithalatın, Ekonomi Bakanlığınca düzenlenecek “ Gözetim Belgesi ” ile izlenmesine yönelik bir uygulamadır.

Gözetim Belgesi Nasıl Alınır

Gözetim belgesine tabi olan her farklı ürün ayrı tebliğler kapsamında yer alır ve gözetim belgesi müracaatında o tebliğ hükümlerine göre müracaat edilir. Tebliğ ekinde yer alan başvuru formu ile Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğüne müracaat edilir. Gerekli onaylardan sonra belge çıkmış olur.

Gözetim belgesine tabi ürünlerin hepsine izin verilmemektedir. Gözetim belgesi kapsamında olan herhangi bir ürünün ithalatına başlamadan önce bizimle görüşmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde Ürünün ithalatını gerçekleştirmekte sıkıntı çeke bilirsiniz.

Önemli Not:Ekonomi Bakanlığı bazı ürünlere Gözetim belgesi düzenlemeyip Tebliğde yer alan referans fiyatları üzerinde beyan edilerek ithalatın gerçekleşmesini tavsiye etmektedir.

Gözetim Belgesi İçin Gerekli Evraklar

1- Başvuru Formu (Tarafımızca Hazırlanır)
2- Proforma Fatura veya Fatura Nüshaları
3- Paket listesi (Çeki Listesi)
4- İmza Sirküleri (İlk Müracaatlarda Noter Onaylı )
5- Vergi Levhası


Etiketler : gözetim belgesi | gözetim tebliği | gözetim belgesi nedir | gözetim belgesi nasıl alınır | gözetim belgesi örneği | gözetim belgesi süresi