Kalite Danışmanlık

İşgüm Kontrol Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar Nelerdir.

İşgüm Kontrol Belgesi | İsgüm

isgüm kontrol belgesi

İşgüm Kontrol Belgesi Nedir ?

İşgüm Kontrol Belgesi; ithalatı yapılmak istenilen boya ve boya kimyasalları (benzol, toluen, Hekzan, white sprit, solvent, aerosol, çözücüler ve incelticiler) , sanayi yapıştırıcıları gibi. kimyasal ürünlerin işçi sağlığı ve güvenliği yönünden uygunluğunun denetlenmesi ve ithalatın kayıt altına alınması amacı ile verilen bir belgedir.

İthal edilmek istenilen ürün ithalatın yapılacağı Gümrük Kapısına gelmeden, İşgüm Kontrol Belgesi nin alınmış olması gerekmektedir.

İthal Ürün gümrüğe geldikten sonra İsgüm Kontrol Belgesi müracaat işlemlerine başlanılması, Kontrol belgesi onaylanana kadar ürünlerinizin gümrükte beklemesine ve bozulmasına sebep olabilecegi gibi gümrükte beklediği her gün için, ardiye ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

ÖNEMLİ DUYURU !!
-Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu 2015/08 sayılı genelge ile İSGÜM onayladığı Kontrol Belgesi başvuru bilgilerini Tek Pencere sistemine girecektir ayrıca elden ıslak imzalı evrak verilmeyecektir. Başvuru sahipleri belgelerini Tek Pencere sistemi üzerinden takip edecektir.
-16 Mart 2015 tarihinden itibaren Kargo ile yapılan Kontrol Belgesi Başvuruları kabul edilmeyecektir. Firmalar başvurularını elden yapmalı ve belge seri numaralarını almalıdır.

İşgüm Kontrol Belgesi İçin Gerekli Evraklar
- Kontrol Belgesi Formu (Tarafımızca Hazırlanacaktır)
- Proforma Fatura
- MSDS (Malzeme Güvenlik Bilgi Formu) (13 Aralık 2014 tarihli, 29204 sayılı, "T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Zararlı Maddeler Ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmeliğe göre hazırlanmış olması gereklidir. Firmamız Bünyesinde Sertifikalı kişi mevcuttur. Tarafımızcada hazırlanır. 13.02.2017 tarihinden itibaren Kurum Sertifikasız ve Yetkili tarafından ıslak imzalı ve kaşeli olmayan MSDS leri kabul etmemektedir.)
- Protokol(Tarafımızca Hazırlanacaktır)
- Taahhüdname (Tarafımızca Hazırlanacaktır)
- Ticaret sicil gazetesi (İlk Müracaatlarda Gereklidir)
- İmza Sirküleri (İlk Müracaatlarda Gereklidir)

İşgüm Kontrol Belgesi Ücreti

2017 yılı itibari ile İşgüm Kontrol Belgesi Ücreti şöyledir;
- Kontrol Belgesi Harcı : 413,00 TL.
- Kontrol Belgesi Düzeltme Harcı: 59,00 TL.

AŞAĞIDA YER ALAN İSGÜM RESMİ SAYFASINDAN KONTROL BELGESİ SORGULAMA YAPABİLİRSİNİZ

- İşgüm Kontrol Belgesi Formu 2017

- İsgüm Kontrol Belgesi Gerektiren Ürünler Listesi 2017

- Bizimle irtibata geçerek sıkıntısızca işgüm kontrol belgenizi temin edebilirsiniz.


Etiketler : işgüm kontrol belgesi | işgüm kontrol belgesi nedir | işgüm kontrol belgesi ücreti | işgüm kontrol belgesi 2017 | işgüm kontrol belgesi formu | işgüm kontrol belgesi harcı | işgüm kontrol belgesi nasıl alınır | isgüm